W czym możemy być pomocni?
- zakres naszych usług jest szeroki, odpowiedź nie zawsze jest oczywista.
Czy i jak w regałach bibliotecznych postawić panele ze skórzanymi grzbietami odpowiednio dobranych książek, które przysłonią puste półki lub nieatrakcyjne obiekty ustawione na półkach? Czy można w sąsiedztwie starych cennych książek ustawić bez estetycznego konfliktu nowoczesne segregatory na dokumenty z tradycyjnymi skórzanymi grzbietami?
Czy warto przysłonić sejf pseudo-regałem z książkami, umieścić pseudo-regał na drzwiczkach lub drzwiach, skrywając ich funkcję, a może wypełnić pięknymi książkami płytką wnękę w ścianie?
Etap wstępny to ustalenie potrzeb i wypracowanie najlepszych metod ich spełnienia.
Ustaliwszy najwłaściwszy rodzaj i funkcjonalność atrap kolejnym etapem jest doprecyzowanie wymiarów, życzonych kolorów, stylizacji oraz treści tłoczonych tytułów na grzbietach.
Po uzyskaniu wstępnej specyfikacji nasz grafik szkicuje obraz zestawów grzbietów, które wykonamy po akceptacji projektów i kosztorysu przez Zleceniodawcę.
Wykonane na zamówienie atrapy, gotowe do ustawienia na półkach, dostarczamy w dowolne miejsce na świecie.
• Półki regału bibliotecznego
• Pseudo-regał, czyli wąskie listwy zamiast półek
• Stylowe segregatory w tradycyjnym otoczeniu
• Tłoczenie napisów, emblematów na zamówienie
Półki regału bibliotecznego
puste lub z nie zawsze interesującymi obiektami, najkorzystniej jest przysłonić panelami z podpórkami.
Wystarczy podać nam wymiary półek, mierzoną od ścianki do ścianki szerokość, wysokość i głębokość oraz zmierzyć odległość półki od podłogi. Przydatna jest również fotografia regału oraz przybliżenie nam życzonego koloru i stylizacji planowanej biblioteki poprzez wskazanie na przykłady prezentowanych przez nas różnych stylizacji grzbietów.
Na półkach możemy ustawić panele dokładnie dopasowane do szerokości i wysokości półki, tj. zasłaniające prawie całą półkę, warto bowiem zostawić 5-10 mm pustej przestrzeni nad grzbietami.
Na najwyżej znajdujących się półkach (minimum 190 cm od podłogi) można zwiększyć nieco (5-10 mm) różnicę pomiędzy wysokością poszczególnych grzbietów książek, nie sposób bowiem tam sięgnąć wzrokiem ponad grzbietami.
W zależności od potrzeb, możemy ustawić panel tylko na części szerokości półki, opierając go na ozdobnej podpórce ze skóry, imitującej piękną okładkę starej książki, w ten sposób eksponujemy dodatkowo bok lub oba boki panela.
Na półkach o dużej wysokości, tj. powyżej 400 mm, mamy do wyboru kilka opcji zabudowy, możemy ustawić na półce wielkie księgi lub też na wysokich grzbietach dodatkowo „położyć książki”, w ten sposób zabudowując całą wysokość półki.
Innym sposobem zabudowy półek o dużej wysokości, zwłaszcza znajdujących się na poziomie wzroku patrzącego, tj. 120-160 cm od podłogi, jest postawienie na półkach tzw. paneli przestrzennych, czyli 3D. Są to obiekty, które można oglądać z każdej strony, z obu boków i z góry, ich wysokość zatem może być znacznie mniejsza niż wysokość półki.
W regałach narożnych możemy również ustawić atrapy, wtedy panel nie jest płaski lecz wygięty w łuk.
Pseudo-regał, czyli wąskie ozdobne listwy zamiast półek
to wyrafinowany obraz biblioteki montowany najczęściej na skrzydłach drzwi i drzwiczek oraz we wnękach ściennych. Płaskie panele dokładnie wpasowujemy pomiędzy ozdobne listwy imitujące półki i ścianki prawdziwego regału.
Najwygodniej jest zbudować najpierw pseudo-regał a następnie podać nam rozmiary pomiędzy listwami: szerokość i wysokość oraz głębokość półeczki.
Naturalniej wyglądają pseudo-półki zamocowane w różnych odstępach, np. w przedziale od 24 do 30 cm. Głębokość półeczki zwykle miewa 30-50 mm, panele z kolei wykonujemy najczęściej o głębokości ok. 10 mm mniejszej.
Wystarczy następnie wkleić lub przykręcić panel pomiędzy listwy pseudo-regału, aby uzyskać funkcjonalny obraz pięknej biblioteki, ukrywający tym samym drzwi lub drzwiczki.
Stylowe segregatory w tradycyjnym otoczeniu
czyli nowoczesny sprzęt do archiwizowania dokumentów wśrod klasycznych mebli, dedykujemy i personalizujemy w celu dopasowania do designu wnętrza oraz zachowania pełnej funkcjonalności.
Na grzbietach wysokiej jakości segregatorów Leitza na dokumenty A4, o standardowych wymiarach, tj. 318 x 280 mm, montujemy zaokrąglone profile pokryte szlachetną skórą, której nadajemy życzony kolor oraz tłoczymy zgodnie z projektem. Stylizację i treść tłoczeń tytulatur uzgadniamy ze Zleceniodawcą z pomocą szkiców graficznych.
Segregatory zwykle mają okładki w kolorze czarnym z trwałego tworzywa, nieco przypominającego skórę. Dysponujemy segregatorami o dwóch odmianach szerokości grzbietów: 52 mm i 80 mm. Planując ustawienie segregatorów na półkach klasycznych mebli warto zadbać o zakrycie ich boków-okładek, albo wypełniając segregatorami całą szerokość półki, albo zestawiając segregatory z innymi obiektami, np. książkami lub atrapami, które zasłonią okładki segregatora.
Do odróżnienia pomiędzy sobą segregatorów wystarcza oznaczenie na grzbiecie kolejnych „tomów” - to wariant minimum, równie dobrze jednak możemy wytłoczyć na grzbietach opis przedmiotowy, znak własnościowy, logotyp lub też tytuł ważnej książki, który skojarzony zostanie z zawartością.
Pudła na dokumenty oklejamy z kolei skórą z każdej strony.
Pudła archiwizacyjne o rozmiarach 320 x 230 x 90 mm o drewnianej konstrukcji, oklejone od zewnątrz szlachetną skóra a od wewnątrz wyklejone papierami ozdobnymi lub miękką tkaniną to luksusowy, trwały i funkcjonalny sprzęt do gromadzenia dokumentów w formacie A4.
Najczęstszym kolorem pudeł jest tradycyjny dla bibliofilstwa kolor ciemnobrązowy, aczkolwiek jesteśmy gotowi malować skóry na każdy kolor. Grzbiety pudeł tłoczymy ozdobnie wg życzenia, tłoczymy również tytulatury, które pozwalają na szybką identyfikację zawartości.
Tłoczenie napisów, emblematów na zamówienie
Dysponujemy zestawem kilkuset tytułów znanych książek, z różnych dziedzin i w różnych językach.
Jednakże, relatywnie niewielkim kosztem, jesteśmy gotowi wytłoczyć na grzbietach książek dowolnej treści napisy lub inne obiekty graficzne.
Personalizacja jest w szczególności przydatna w identyfikacji zawartości segregatora lub pudła archiwizacyjnego, z kolei na grzbietach zestawionych na panelach możemy wytłoczyć tytuły książek lepiej dobrane do profilu planowanej biblioteki lub szczególnego autorstwa.